Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Zemědým lékařský (Fumaria officinalis L.)

Čeleď: zemědýmovité (Fumariaceae), možno řadit mezi mákovité (Papaveraceae)

Popis: Je to jednoletá, 10 - 30 cm vysoká, lysá, modrozeleně ojíněná bylina s lodyhou jednoduchou nebo odspodu rozvětvenou, vzpřímenou nebo vystoupavou a větevnatou. Listy jsou řapíkaté, dvakrát zpeřené, jemné, s lístky řapíkatými, podlouhle čárkovitými, 2 - 3 mm širokými. Květy má uspořádány do několika vzpřímených a mnohokvětých hroznů, zprvu hustých, později prodloužených a uvolněných. Květy jsou asi 8 mm dlouhé, složené ze dvou kališních lístků, 2 - 3 mm dlouhých a o 2/3 kratších než koruna bez ostruhy. Dva vnější korunní plátky jsou vpředu zaoblené, purpurově červené a na špičce tmavočervené až černé se zeleným kýlem, stejně jako dva vnitřní. Plody jsou kulaté, trochu stranou zploštělé, jejich šířka je větší než délka; jsou zelené a slabě brázdité, na tupém vrcholu trochu vmáčklé, 2 až 2,5 mm široké, se stopkami odstálými, 2 - 3krát delšími než plod a dvakrát delšími než kopinatý listen, v jehož paždí vyrůstají. Kvete od dubna do října.

Výskyt: Zemědým je hojně rozšířený plevel, který roste na polích i v zahradách, na okrajích cest i na rumištích, a to z roviny až do horského pásma. Je rozšířen v celé Evropě (kromě nejsevernějších krajů), v asijském pásu mírného podnebí a v severní Africe a s obilím byl zavlečen do ostatních světadílů.

Možnost záměny: je dost pravděpodobná, neboť se u nás na podobných místech vyskytuje ještě dalších pět druhů tohoto rodu, které si jsou velmi podobné. Pro sběr jsou však rovnocenné.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: nať

Obsahové látky: Účínnými látkami jsou alkaloidy. Hlavní podíl tvoří protopin neboli fumarin (asi 0,3 %), dále skoulerin, tetrahydrokoptisin a fumarofycin. V čerstvé šťávě rostlin byly zjištěny korydalin, bulbokapnin, loliolid a ještě další, zatím málo známé alkaloidy. Z drogy byly izolovány hořčiny, kyselina fumarová a další látky doprovodného charakteru.

Sběr a sušení: Sbírá se nepřekvetlá nať, pokud možno bez plodů; jejich nežádoucí směs lze po usušení z drogy odstranit odsítováním. Droga má světle zelené listy a fialové květy. Má slabě makovou vůni a hořce chutná.

Použití: Soubor alkaloidů ovlivňuje hladké svalstvo, střevní peristaltiku, působí močopudně i žlučopudně. V lékařství se používá nálev z drogy při onemocnění zažívacího ústrojí, zaviněném nedostatečností nebo poruchami v činnosti jater a žlučníku. Zemědým poskytuje drogu s projímavými a močopudnými vlastnostni, v lidovém pojetí tedy drogu "krev čistící". Vhodnou lékovou formou je i lihový výtažek z drogy, který se používá po kapkách. V malých dávkách (např. 3krát denně 15 - 20 kapek) nepůsobí jedovatě. V lidovém léčitelství se droga doporučuje do koupelí na krvácející hemeroidy a také jako potopudný prostředek. Droga byla známá již ve starověku a používaná především k odstranění zažívacích potíží. Její dnešní význam je omezený.

Zemědým