Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Vstavač mužský (Orchis mascula L.)

Čeleď: vstavačovité (Orchidaceae)

Popis: Je to vytrvalá, 15 - 60 cm vysoká bylina, se dvěma poměrně velkými hlízami kulovitého tvaru. Z jedné, loňské svraskalé vyrůstá a bere z ní živiny, druhá je hladká, letošní, do níž shromažďuje zásobní látky pro příští rok. Po odkvětu se stará hlíza ztratí a přezimuje jen nová. Lodyha je přímá, na bázi a v horní třetině šupinatá, v dolní polovině hustě listnatá, mělce rýhovaná, nafialovělá. Střídavé listy jsou podlouhle až široce kopinaté, špičaté, k dolnímu konci pozvolna zúžené, žilkované, jasně zelené, ploché, červeně tečkované, horní pochvaté. Květenstvím je klas, podlouhlý nebo válcovitý, později značně prodloužený, jehož květy vyrůstají z paždí kopinatých, síťovitě žilnatých, zelených nebo nafialovělých listenů, stejné délky jako květy, případně i delších. Květy jsou světle červené, bledě pupurové nebo i bílé, nevonné. Okvětní lístky jsou volné, vejčitě kopinaté. Vnější mají 3 žilky, vnitřní kratší mají jen po 2 žilkách. Plochý pysk 5 - 7 mm dlouhý je hluboce trojlaločný, červeně tečkovaný, na okraji jemně vroubkovaný. Ostruha je stejně dlouhá jako semeník, téměř vodorovně postavená, na konci rozšířená, světle nebo tmavěji červenofialová. Pyl prašníkových pytlíčků je slepen v hruškovité útvary (tzv. brylky), jejichž držadélko je na konci lepkavé a vězí ve zvláštní kapsičce horního okraje blizny. Brylka se přilepí na sosák hmyzu, který ji přenese na bliznu jiného květu, kde způsobí opylení. Jednopouzdrý semeník, složený ze tří plodolistů, se mění za plodu v tobolku, obsahující četná a velice drobná semena, jež mají volnou síťkovitou slupku. Kvete od poloviny května do konce června.

Výskyt: Roste dosti hojně na sušších lukách, na pastvinách, na křovinatých stráních i sušších lesích. Má dva poddruhy, a to v. m. obyčejný (O. m. subsp. genuina (Rchb.) Osv.), který je pravděpodobně u nás více vysokohorským a horským typem, rostoucím na vápencovém podkladu. Další poddruh - v. m. znamenaný (O. m. subsp. signifera (Vest.) Soó) je rozšířen od pahorkatin až do subalpínského stupně. Oba poddruhy se svým výskytem zřejmě dost překrývají. Jsou rozšířeny ve střední a jižní Evropě , v Malé Asii a v zemích kolem Kavkazu a odtud dále až do Sibiře.

Použití: Hlízy obsahují mnoho slizu a škrobu, který je lehce stravitelný. Proto se jich používá k výživě malých dětí a nemocných. Hlízy se sbírají a suší (hlavně v jižní Evropě) a prodávají se pod jménem "salep".

Květenství vstavače mužského

Listy s lodyhou vstavače mužského