Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Svlačec rolní (Convolvulus arvensis L.)

Čeleď: svlačcovité (Convolvulaceae)

Popis: Je to vytrvalý, výběžkatý, hluboce kořenící, velmi úporný plevelný druh, vytvářející mohutně větvený systém vodorovných a svislých kořenových výběžků, pronikajících až několik metrů do spodiny. Lodyhy jsou poléhavé nebo ovíjivé, pravotočivé, 40 – 80 (- 100) cm dlouhé, větvené, lysé nebo roztroušeně chlupaté až jemně pýřité, tupě 4 – 6 hrané. Listy střídavé, krátce řapíkaté, čepel střelovitě vejčitá až kopinatá, na bázi se 2 špičatými laloky, celokrajná, krátce a tupě zašpičatělá. Květy jsou jednotlivé a vyrůstají na dlouhých stopkách z úžlabí listů. Jsou velké, pravidelné, oboupohlavné, dvouobalné; mají široce nálevkovitou až pětilaločnou, bílou, růžovou až načervenalou korunu, asi 1,5 – 2,5 cm dlouhou a menší pěticípý kalich. Plodem je dvoupouzdrá tobolka, která obsahuje zpravidla 4 semena (často jsou 1 až 2 semena nevyvinuta). Semena jsou v obrysu nepravidelně hruškovitá, se střechovitě zaoblenou hranou a vyklenutou hřbetní stěnou, 3 – 4 mm dlouhá, matná, šedohnědá až šedočerná, s bradavčitými výrůstky. Kvete od června do října.

Výskyt: U nás se vyskytuje na celém území státu na mezích, náspech, haldách, kolem cest, v plotech, parcích a na všech obdělávaných půdách. Škodí jak v jednoletých plodinách, tak i ve vytrvalých porostech, sadech, vinicích, zahradách. Patří mezi velmi nebezpečné plevelné druhy. Potlačuje rozvoj kulturních rostlin, způsobuje poléhání obilovin a ostatních plodin, vytváří povlaky na ovocných keřích, školkách, nižších ovocných stromech aj. Zhoršuje kvalitu píce a ztěžuje sklizeň plodin. Pochází ze Středozemí a Přední Asie. Dnes rozšířen v Evropě kromě nejsevernější části, jinak v celém temperátním pásu severní polokoule s přesahem do subtropů Asie a Severní Ameriky.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: kořen nebo kvetoucí nať

Obsahové látky: Obsahuje glykosidicky vázané živice a alkaloidy, z nichž některé ještě nejsou prozkoumané.

Sběr a sušení: Sbírá se kořen nebo častěji kvetoucí nať, nejlépe za slunného počasí. Suší se ve stínu nebo umělým teplem, přičemž teplota nesmí překročit 40 °C.

Použití: Působí povzbudivě na hladké svalstvo, zvyšuje střevní peristaltiku a vylučování žluče. Užívá se jako silné projímadlo, dále působí močopudně a protihorečnatě. Nejčastěji se ze svlačce (stejně jako z opletníku) připravují projímavé čaje (1 a 2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody), nutno však počítat s tím, že obvykle působí značně drasticky.

Svlačec polní