Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Prvosenka jarní (Primula veris L.)

Čeleď: prvosenkovité (Primulaceae)

Lidové názvy: petrklíč, primulka, housátka

Popis: Je to vytrvalá bylina s krátkým, ale dosti silným a téměř kolmým válcovitým oddenkem, porostlým četnými žlutavými kořínky. Z oddenku vyrůstá přízemní listová růžice tvořená protáhle vejčitými a silně svraskalými listy s křídlatým řapíkem a vlnitým, v mládí silně podvinutým listovým okrajem. Na rubu jsou listy šedozelené a chlupaté, se silně vyniklou žilnatinou. Ze středu listové růžice vyrůstá jeden nebo více 10 až 20 (- 30) cm vysokých stvolů, zakončených jednostranným převislým okolíkem příjemně vonících květů. Pravidelné, stopkoplátečné květy jsou pětičetné, mají zelenožlutý nafoukle trubkovitý kalich a trubkovitou, nahoře zvonkovitě rozšířenou žloutkově žlutou korunu s oranžovými skvrnami v ústí; korunní trubka je poněkud delší než kalich. Ke korunní trubce přirůstá 5 tyčinek; svrchní semeník se po oplození mění v jednopouzdrou vejčitou tobolku, ukrytou ve vytrvalém kalichu. Kvete v dubnu a květnu.

Výskyt: Je rozšířena téměř po celé Evropě, na východ zasahuje až do západní Asie. Na rozdíl od prvosenky vyšší (Primula elatior (L.) Hill.) roste hojně především v teplejších polohách nížin a pahorkatin, zejména ve světlých listnatých lesích, hájích, na loukách a v křovinách na vápencových podkladech.

Možnost záměny: Ve vyšších a chladnějších polohách od pahorkatiny vysoko do hor se především na vlhkých loukách vyskytuje podobná prvosenka vyšší (Primula elatior (L.) Hill.). Od prvosenky jarní se liší poněkud širšími, na bázi náhle zúženými listy, až 30 cm vysokým stvolem sírově žlutých květů s plochou korunou, jejiž trubka je mnohdy téměř dvakrát delší něž kalich. Tobolka je válcovitá, delší než vytrvalý kalich, a kořeny jsou hnědavé.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: květ (Flos primulae), kořen (Radix primulae)

Obsahové látky: Obě drogy obsahují především saponiny (květy 2%, podzemní části až 10%), dále glykosidy, silice a vitamín C.

Sběr a sušení: Květy se sbírají v době květu od konce března do května (i pomocí hřebenů), podzemní části buď na jaře (březen) nebo na podzim (říjen). Kořenovou drogu lze však získat jen z pěstovaných rostlin, neboť oba druhy prvosenky jsou v Česku částečně chráněny a nesmí se tudíž poškozovat jejich podzemní části.
Květní drogu tvoří celé okolíky bez stonků, které se musí šušit rychle a ve slabých vrstvách ve stínu, teplota při sušení nesmí být vyšší než 35°C. Květy si musí uchovat původní žlutou barvu (často však zezelenají), mají slabě medovou vůni a nasládle slizovitou chuť. Droga snadno vlhne a musí se proto uchovávat v dobře uzavřených nádobách.
Oddenky s kořeny se po vyrytí dobře očistí od hlíny, krátce omyjí a zbaví nadzemních částí. Suší se stejně jako květy. Po usušení voní po anýzu a mají nepříjemně škrablavou chuť.

Použití: především jako prostředek usnadňující odkašlávání, méně pro své močopudné účinky. Přes výborný odhleňovací účinek při katarech horních cest dýchacích je nutno drogu pro silný hemolytický účinek saponinů užívat opatrně, vyšší dávky mohou působit průjmy a dávení. V lidovém léčitelství se květy používají i pro pocení, jako slabý močopudný prostředek, při revmatismu, migrénách, srdeční slabosti a dalších chorobách.
Z květů se připravuje zápar spařením 10 g drogy šálkem vroucí vody dvakrát denně, z kořenové drogy, která obsahuje asi 4-5krát více saponinů, se připravuje odvar z jedné polévkové lžíce drogy na šálek vody denně. Při astmatu se doporučuje čajová směs, složená ze stejných dílů prvosenkové nati s kořeny, podbělového listu a lněného semene. Ze směsi se připravuje odvar (3 čajové lžičky směsi na šálek), který se užívá třikrát denně. Listy mají vysoký obsah vitaminu C, mimoto je prvosenka výborná medonosná rostlina.

Fotografie se připravuje