Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Ostružiník srstnatý (Rubus hirtus W. et K.)

Čeleď: růžovité (Rosaceae)

Popis: Je to nízký keř, na stonkových částech hustě oděný nachovými nebo červenohnědými stopkatými žlázkami, žláznatými štětinami, jehlicovitými až šídlovitými osténky i jehlicovitými ostny a jejich nejrůznějšími přechody. Prýty ploše obloukovité, poléhavé až plazivé, dole oblé, nahoře slabě hranaté, často trochu ojíněné, lysé až hustě chlupaté, hustě stopatě žláznaté, osténkaté a ostnité. Listy většinou 3četné nebo 4 - 5četné, měkké, bylinné, na líci tmavozelené, přitiskle měkce chlupaté, na rubu zelené, hustě pýřité, na okraji jemně nebo hruběji pilovité. Koncový lístek krátce řapíčkatý (řapíček zdéli 25 - 30 % délky čepele lístku), vejčitý až téměř okrouhlý, na bázi mělce srdčitě vykrojený, na vrcholu obvykle zvolna zašpičatělý. Palisty nitkovité.

Květenství dosti mohutné, široce jehlancovité nebo válcovité, řídké, v dolní části prolistěné, po odkvětu s nicím vrcholem. Vřeteno květenství huňatě odstále chlpaté, s dlouhými nachovými žlázkami a s roztroušenými ostny. Květní stopky s četnými dlouhými červenými žlázkami a jehlicovitými ostny. Kališní lístky žláznatě osténkaté, mnohdy na vrcholu úzce prodlouzené nebo s lupenitým přívěskem, za plodu vzpřímené. Korunnní lístky středně velké, úzce eliptické až podlouhle obvejčité, bílé, lysé, navzájem oddálené. Tyčinky o málo delší než gyneceum; nitky bílé; prašníky lysé. Semeníky chlupaté; čnělky zelenavé. Květní lůžko chlupaté. Souplodí poměrně malé, kulovité, s malými peckovičkami, černé, sladké a aromatické. Kvete v čevenci a srpnu.

Výskyt: Obývá lesy, často horské a podhorské, paseky, lesní okraje, lemy a zarostlé rokliny, často na zastíněných místech; na různých typech půd, zpravidla čerstvě vlhkých a humózních.
V ČR se vyskytuje roztroušeně, místy hojně, v rozmezí nadmořských výšek 200 - 1000 m. Celkově v Alpidském oblouku od Pyrenejí přes Alpy, balkánská pohoří po Kavkaz a v nejblíže navazujících územích.

Využití: viz ostružiník křovitý, který je souhrným označením několika stovek druhů tohoto rodu, všechny se stejným významem.

Poznámka: Tento taxon nepředstavuje přirozenou jednotku, ale jedná se o soubor různých morfologicky často dosti odlišných morfotypů majících charakter individuálních nebo lokálních typů, představující nestabilizované hybridní produkty se stálým rozpadem v další morfologicky odlišné typy. Z tohoto okruhu byla popsána celá řada různých druhů, jež jsou však taxonomicky bezvýznamné. I na nevelkém území lze zjistit desítky takových morfotypů. S přihlédnutím k tomuto charakteru taxonu nelze uvést přesnější kvantitativní údaje v jeho popisu.

Ostružiník srstnatý - prýt