Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Ostrožka stračka (Consolida regalis Gray)

Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)

Popis: Je to jednoletá, 20 až 40 cm vysoká bylina s rozvětveným nahnědlým kůlovým kořenem. Lodyha je vzpřímená, větvená a krátce vlnatě chlupatá až lysá. Přízemní listy dlouze řapíkaté, záhy zasychající. Lodyžní listy 2x až 3x dělené v úzce čárkovité, jen asi 1-2 mm široké úkrojky. Listeny jsou jednoduše, úzce čárkovité až nitkovité, nejspodnější 2-3klanné, mnohem kratší než odstávající květní stopky. Květy uspořádány v řídkých, koncových a chudých latách, s korunou modrofialovou, vzácně bílou nebo růžovou, někdy dvoubarevnou, dlouze stopkaté, s mírně nahoru zahnutou, asi 2 cm dlouhou ostruhou. Plodem je jednoduchá, vzpřímená, válcovitá, asi 2 cm dlouhá tobolka, která je na konci náhle zúžena v krátký zobánek. Kvete od května do srpna.

Výskyt: Ostrožka je polní plevel, rostoucí také na mezích a suchých stráních, rumištích, kompostech, na půdách hlinitých, vápnitých a výhřevných.
V ČR se vyskytuje roztroušeně pouze v teplejších oblastech (max. asi 660 m n.m.), dříve hojněji, v současnosti je silně vytlačována herbicidy ze svých původních stanovišť. Celkově roste v Evropě vyjma jejích nejjižnějších a nejsevernějších oblastí a ostrovů Velké Británie, dále roste v západní a jihozápadní Asii, zavlečena byla do Severní Ameriky.

Využití: V lidovém léčitelství se dříve užívalo zejména květů, méně natě nebo semen. Droga se užívala jako diuretika a proti střevním parazitům, ve starověku se užívala i k hojení ran a jejich rychlému zacelování.
Dříve se také používalo květů, které obsahují zelené barvivo, modrající v roztoku kamence, k barvení cukrovinek a některých léčiv.

Upozornění: V nati je obsažen alkaloid kalkatripin vázaný na kyselinu akonitovou, v semenech je přítomen delsolin, delkosin a další alkaloidy, květy obsahují modrý antokyanový glykosid delfinin a žlutý kaemferol. Kromě toho byl v nati zjištěn manit.
Toxické působení ostrožky není detailně probádáno, na pokožce zřejmě může způsobit záněty, celkově je řazena mezi mírně jedovaté rostliny.


Fotografie se připravuje