Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Máta rolní (Mentha arvensis L.)

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Lidové názvy: koňský balšám

Popis: Je to drobnější až středně vysoký, víceletý, silně aromatický plevelný druh. Je výběžkatý, dosti proměnlivý, mělčeji kořenící, lysý až slabě chlupatý, často fialově naběhlý. Rozmnožuje se vegetativně i generativně. Na stanovišti úporně setrvává bohatě větveným systémem vodorovných a svislých žlutavě bílých až nafialovělých oddenků (stářím hnědnoucích), které nepravidelně hlíznatě tloustnou. Na každé uzlině článkovaných oddenků jsou střídavě vstřícně založeny dva stonkové pupeny, jež jsou chráněny tuhými šupinami. Přímé až vystoupavé čtyřhranné větvené lodyhy dorůstají délky až 50 cm. Krátce řapíkaté, vstřícné, křižmostojné, elipsovité až úzce vejčité, vroubkovaně zubaté, někdy téměř celokrajné listy se směrem nahoru mírně zmenšují. Květenstvím jsou husté lichopřesleny drobných, souměrných, oboupohlavných květů, umístěných v úžlabí středních a horních listů. Květy mají modrofialovou, fialovou, řidčeji bílou korunu, s krátkou trubkou a nepravidelným čtyřcípým lemem (horní dva cípy srostly v horní pysk). Z ústí koruny vynikají čtyři stejně dlouhé, lysé tyčinky. Zvonkolistý, odstále chlupatý, nezřetelně rýhovaný kalich má zuby trojúhelníkové, v ústí lysé. Plody jsou slabě lesklé až matné, hnědožluté až světle hnědé tvrdky, usazené po čtyřech na dně vytrvalého kalichu. Jsou až 1 mm dlouhé, v obrysu vejčité, naspodu tupě zašpičatělé, v příčném řezu téměř oválné. Jedna rostlina může vytvořit až několik set tvrdek, jež klíčí nejlépe po přezimování v půdě. Čerstvě dozrálé tvrdky klíčí špatně. Rostliny hojně kvetou od července do září, ojediněle až do pozdního podzimu.

Výskyt: U nás roste roztroušeně v celém státě od nížin do hor, na všech půdních druzích. Nejlépe jí vyhovují zamokřená nebo vlhčí místa, kde vytváří souvislé porosty. Je častá v příkopech, na loukách a pastvinách, na březích vod aj. Na zaplevelených půdách se vyskytuje ve všech plodinách. Druh se vyskytuje v celém mírném pásu severní polokoule.

Využití: V lidovém léčitelství se používá jako náhražka máty peprné (Mentha piperata L.). Odrůda tohoto druhu (forma piperascens) se pěstuje zejména v Severní Americe a východní Asii a je hlavním zdrojem mentholu.

Máta rolní