Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Mák vlčí (Papaver rhoeas L.)

Čeleď: mákovité (Papaveraceae)

Lidové názvy: divoký mák

Popis: Je to jednoletá, 20 – 80 cm vysoká bylina s jednoduchou nebo jen slabě větvenou lodyhou, která je i v horní části odstále štětinatá a nese přisedlé a také štětinaté peřenoklané listy. Jednotlivé květy na koncích stonků jsou před rozvinutím sehnuté a korunní plátky jsou kryty dvěma štětinatými kališními lístky, které po rozkvětu opadávají. Čtyři velké sytě červené korunní plátky jsou široké, navzájem se překrývají a na bázi mají často červenou skvrnu. Tyčinky jsou černofialové a na rozdíl od většiny příbuzných druhů jsou nitkovité a pod prašníky neztlustlé. Charakteristický je i tvar plodu – tobolka (makovice), která je lysá a široce vejčitá. Kvete od druhé poloviny května do konce července.

Výskyt: U nás se s ním setkáváme hojně v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách především v teplejších oblastech od nížin do podhůří. Pochází pravděpodobně z teplejších oblastí Evropy, ale jako obecný polní plevel v kulturách obilovin a okopanin se rozšířil v mírném podnebném pásu prakticky po celém světě.

Možnost záměny: Společně s vlčím mákem roste zejména v teplejších oblastech několik příbuzných druhů, které však nemají farmaceutický význam. Nejčastější je mák polní, který nemá vejčité makovice, ani široké korunní plátky, ani odstálé štětinaté květní stopky a nitkovité tyčinky.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: korunní plátky

Obsahové látky: alkaloid rhoeadin, anthokyanová barviva cyanin a mekocyanin, dále cukry a sliz

Sběr a sušení: Za suchého počasí se korunní plátky vytrhávají nejlépe tak, že se uchopí v horní části všechny najednou a vyškubnou se směrem nahoru. Ukládají se volně neboť jsou značně citlivé na zapaření. Suší se rozložené ve slabé vrstvě ve stínu nebo umělým teplem do 35 °C. Droga musí mít po usušení původní, pouze poněkud tmavší zbarvení, slabý charakteristický pach a nahořkle slizovitou chuť. Kvalitu drogy snižují především zčernalé části. Je nutno ji skladovat v dobře uzavřených nádobách chráněných před světlem.

Použití: V současnosti se droga uplatňuje omezeně, používá se převážně k barvení sirupů a esencí i jako přísada do čajových směsí, víceméně však pouze pro zlepšení vzhledu. Působí tlumivě na dýchací nervová centra, takže je odedávna v lidovém léčitelství oblíbená jako prostředek proti kašli a při chorobách dýchacích cest, zejména u dětí. Drogu je možno používat jako expektorans buď samotnou, nebo ve směsi se stejnými díly proskutníku, divizny, lékořice a slézu ve formě záparu, připraveného ze dvou čajových lžiček směsi na šálek vody.

Květy máku vlčího

Mák vlčí