Hlavní stránka

Hledání podle čeledí/řádů

Amarylkovité
Aralkovité
Aronovité
Bobovité
Boltcovitkotvaré
Borovicovité
Brutnákovité
Bukovité
Čekankovité
Hluchavkovité
Hořcovité
Hvězdnicovité
Javorovité
Jitrocelovité
Kakostovité
Kapraďovité
Kopřivovité
Krtičníkovité
Leknínovité
Liliovité
Lilkovité
Lípnicovité
Lípovité
Lomikamenovité
Leknínovité
Miříkovité
Morušovníkovité
Netýkavkovité
Osladičovité
Papratkovité
Pečárkotvaré
Plavuňovité
Podražcovité
Prvosenkovité
Pryskyřníkovité
Pryšcovité
Rdesnovité
Růžovité
Silenkovité
Svlačcovité
Šťavelovité
Třezalkovité
Vřesovcovité
Violkovité
Vrbovité
Vřesovcovité
Vstavačovité
Zárazovité
Zemědýmovité
Zimolezovité
Zvonkovité

Hledání podle názvu

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
Ch
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ř
S
Š
T
U
V
Y
Z

Hledání podle latinského názvu

A
B
C
D
E
F
G
H
Ch
I
J
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V

Hledání podle léčivých účinků

Alergie

Angina-horečky

Cukrovka

Dna

Dýchací cesty

Hemoroidy

Chřipka-nachlazení

Imunita - posílení

Kašel

Kožní onemocnění

Krev čistící prostř.

Krevní oběh

Krvácení

Křečové žíly

Nádory

Paraziti

Průjem

Rány-hojení

Revmatismus

Trávení

Zácpa

Záněty

Terminologický slovníček

Použitá literatura

O stránkách

[CNW:Counter]

Kručinka barvířská (Genista tinctoria L.)

Čeleď: bobovité (Fabaceae)

Popis: Keř 10 - 100 (-200) cm vysoký, s kmínkem vystoupavým nebo vzpřímeným; hlavní kořen je až 1 m dlouhý. Větve četné, vzpřímené, někdy metlovité, podélně žebernaté, víceméně přitiskle chlupaté nebo olysalé. Listy přisedlé, podlouhlé, obkopinaté až eliptické, (8-) 10 - 40 (-45) mm dlouhé, 5 - 10 (-15) mm široké, na líci lysé, na rubu a na okrajích řídce víceméně přitiskle chlupaté; palisty drobné, čárkovité. Hrozny bohaté, až 6 cm dlouhé, květní stopky 2 - 3 mm dlouhé, ± přitiskle chlupaté, se 2 šídlovitými listenci. Květy žluté, 8 - 17 mm dlouhé; kalich 4 - 7 mm dlouhý, lysý vzácně řídce kratičce chlupatý, rozeklaný ve 2 málo odlišné pysky, horní i dolní s velkými zuby; pavéza vejčitá, začpičatělá, krátce nehetnatá, vzpřímená, lysá; křídla podlouhlá, od člunku odstávající, kratší než člunek. Člunek je podlouhlý, rovný, lysý, po návštěvě hmyzu dolů visící; semeník podlouhlý, lysý. Lusky v obrysu úzce podlouhlé, 15 - 25 (-35) mm dlouhé, 2-3 mm široké, ploché ± ve švu zvlněné, na vrcholu zašpičatělé, lysé, se 3 - 10 semeny. Semena okrouhlá, slabě zploštělá, olivově hnědavá. Kvete v červnu až srpnu

Výskyt: Roste hojně ve světlých doubravách, v lemech cest a lesů, na chudých loukách a pastvinách, ale i na skalnatých místech, zejména na půdách hlubokých, svěžích, alkalických až kyselých, dusíkem chudých.
Celkově je rozšířen od Španělska přes Francii, Anglii do Dánska, ve Skandinávii jen synantropně, chybí v Alpách, jinak ve stř. a jižní Evropě, na východě s nepatrným přesahem na Sibiř po řeku Tobol, izolované areály v horách Malé Asie až po Zakavkazí.

Využití: Poněvadž obsahuje žlutá barviva genistein a luteolin, používalo se větví, listů a květů k barvení látek, a to především lněných a vlněných.
V lékařství se dnes pouze zřídka používá při revmatismu, dně a jako močopudný prostředek při ledvinových kamenech a infekčních onemocněních močových cest. Vedleší účinky této rostliny při léčení nejsou ještě úplně přezkoumány, proto se ji nedoporučuje používat!

Kručinka barvířská